Szukaj

Kategorie

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco
z promocjami i nowościami
od Albertusa.
Zapisz się na nasz newsletter

Adres email wydaje się błędny. Subskrypcja na adres {0} została anulowana.

Jak dbać o noże kuchenne?

Przyrządzanie potraw – czy to w zaciszu własnego domu, czy w profesjonalnej restauracji – nie byłoby możliwe bez odpowiednich noży. Zakup przyborów kuchennych od renomowanego producenta to jednak nie wszystko – trzeba o te akcesoria jeszcze odpowiednio zadbać. Nieważne, czy częściej nimi kroimy, siekamy, czy może rozgniatamy (np. czosnek). Nieprawidłowo użytkowany nóż kuchenny wkrótce po zakupie zniszczy się i przestanie być przydatny. Jak więc sprawić, by służył nam jak najdłużej?

1. Prawidłowe ostrzenie

Krojenie produktów tępym nożem kuchennym potrafi być naprawdę frustrujące. Dlatego warto dbać o systematyczne ostrzenie tych przyborów. Częstotliwość wykonywania tej czynności zależy głównie od sposobu użytkowania oraz twardości ostrza. Podstawą jest dobranie odpowiedniej ostrzałki – musi być twardsza od samego przyboru. Sam proces odbywa się standardowo poprzez pociągnięcia obiema krawędziami po ostrzałce pod stałym kątem, ostrzem do przodu.

2. Odpowiednia technika czyszczenia

Pierwszym, podstawowym błędem jest pozostawianie noży kuchennych w zlewie na dłuższy okres czasu. Przybory te powinny być myte od razu po użyciu, przy czym nie należy ich myć w zmywarce, ponieważ wysoka temperatura i silne detergenty mogą np. prowadzić do korozji ostrza lub odkształcenia drewnianej rączki. Noże kuchenne mogą być natomiast myte ciepłą wodą, delikatnym płynem do naczyń i niezbyt ostrą gąbką. Powinniśmy przy tym pamiętać o dokładnym oczyszczeniu przyborów z resztek jedzenia. W przeciwnym razie narażamy krawędzie na uszkodzenia i niszczenie powłoki.

3. Specjalne miejsce w kuchni

Noże to szczególnie akcesoria, powinny mieć więc swoje osobne miejsce przechowywania. Z pewnością nie należy trzymać ich razem z resztą sztućców – kontakt z nimi naraża je na tępienie i uszkodzenia. Najlepszym rozwiązaniem będzie np. specjalny stojak, blok lub listwa magnetyczna. Jeśli nie mamy miejsca na takie gadżety, można także skorzystać z futerałów lub osłon na ostrza, które będą je chronić w szufladzie czy szafce.