Przypalona patelnia ceramiczna, czy renowacja ma sens?

Przypalona patelnia ceramiczna, z resztkami jedzenia wewnątrz.

W Twojej kuchni zalega przypalona patelnia ceramiczna? Nawet najlepszym kucharzom zdarza się przypalić potrawę. Ponowne korzystanie z takiej patelni może być uciążliwe, ponieważ smażone potrawy będą przywierać. Czy taka patelnia nadaje się do wyrzucenia, czy jest szansa na jej uratowanie? Renowacja patelni ceramicznej jest możliwa! Tak, jest to proces łatwy do przeprowadzenia. Nie wymaga specjalnych środków i zajmie od 5 do 20 minut.

Spis treści:

 1. Co to jest patelnia ceramiczna?
 2. Czy renowacja patelni ceramicznej ma sens?
 3. Sposób na przypaloną patelnię ceramiczną.
 4. Jak unikać uszkodzenia powierzchni patelni?
 5. Czym zastąpić patelnię ceramiczną? Alternatywne powłoki.

Co to jest patelnia ceramiczna?

Zacznijmy od zadania sobie pytania, czym jest patelnia ceramiczna? Wbrew nazwie nie jest wykonana z ceramiki. Zazwyczaj ten rodzaj patelni jest wykonany z aluminium lub stali nierdzewnej. Ceramiczna jest jedynie powłoka pokrywająca wnętrze patelni. Materiał, z którego wykonana jest powłoka, nanosi się na patelnię i wypala w wysokiej temperaturze. Taki zabieg ma na celu utwardzenie pokrycia i nadanie mu odpowiednich właściwości. W procesie wypalania powłoka staje się nieprzywierająca i odporna na zadrapania. Gotową, wystudzoną powierzchnię czyści się i zabezpiecza do transportu. Patelnie ceramiczne posiadają szereg zalet, jednak ich używanie wymaga przestrzegania kilu ważnych zasad opisanych w artykule.

Czy renowacja patelni ceramicznej ma sens?

Jeżeli przypalona patelnia jest jedyną, jaką posiadasz w kuchni, renowacja patelni ceramicznej nie ma najmniejszego sensu. Cały proces, aby był skuteczny, będzie trzeba powtarzać za każdym razem. Jeżeli zależy Ci na pozostawieniu takiej patelni w kuchni, musisz zaakceptować ten fakt. Opisywany sposób częściowo przywraca właściwości patelni ceramicznej, jednak nie cofnie destrukcyjnego wpływy, jaki miało przypalenie. Tak jak każda przedmiot, taka i patelnia ma swój czas przydatności. Jej nienaganna praca, zależy od częstotliwości użytkowania i sposobu, w jaki się z nią obchodzimy. Dlatego mocno wyeksploatowane egzemplarze nie zawsze będą warte ratowania. Zniszczona, podrapana powłoka nigdy nie odzyska dawnej świetności.  Jednak renowacja patelni ceramicznej pomoże Ci, korzystać z niej jeszcze przez jakiś czas.

Sposób na przypaloną patelnię ceramiczną. 

Opisany sposób na przypaloną patelnię ceramiczną można zastosować, kiedy patelnia ostygnie. Każda patelnia jest wrażliwa gwałtowne zmiany temperatury, dlatego nie można jej wkładać rozgrzanej pod zimną wodę.

Do wykonania renowacji patelni wykorzystaj:

 • gąbka

 • płyn do mycia naczyń

 • ręcznik papierowy i/lub silikonowy pędzelek

 • olej roślinny

Teraz przejdziemy do właściwej części przywracania patelni ceramicznej jej właściwości.

 1. Zalej przypaloną patelnię wodą.

 2. Odczekaj, aż resztki jedzenia zmiękną i zaczną odchodzić od patelni.

 3. Gdy na patelni zostało silne przypalenie, wylej całą wodę i za pomocą gąbki i płynu do mycia naczyń wyszoruj dokładnie patelnię. Może Ci to zająć od kilku do kilkunastu minut.

 4. Szoruj przypalenie do momentu, aż przypalenie zniknie lub pozostanie warstwa, której po długim szorowaniu nie da się pozbyć.

 5. Spłucz resztki płynu z patelni pod bieżącą wodą i wytrzyj patelnię do sucha kuchennym ręcznikiem lub bawełnianą ściereczką.

 6. Wlej łyżkę oleju roślinnego na patelnię.

 7. Rozgrzej ją i rozsmaruj olej po całej powierzchni, z naciskiem na przypalone miejsce. Użyj do tego ręcznika papierowego lub silikonowego pędzelka.

 8. Jeżeli oleju jest za mało możesz dodać i ponownie go rozprowadzić.

 9. Po takim zabiegu patelnia będzie gotowa do użycia.

Dla lepszego efektu powtarzaj proces po każdym smażeniu.

Jak widzisz, opisany sposób na przypaloną patelnię ceramiczną jest łatwy i nie wymaga specjalnych zdolności ani środków. Możesz sprawdzić jego działanie, przed wyrzuceniem patelni. Jeżeli chcesz uniknąć uszkodzeń powierzchni patelni, zapoznaj się z dalszą częścią artykułu.

Jak unikać uszkodzenia powierzchni patelni?

Uszkodzeń i przypalania patelni można uniknąć, stosując się do podstawowych zasad. Pomogą Ci utrzymać nienaganny stan powłoki przez długi czas. Tych kilka opisanych rad warto stosować niezależnie od rodzaju powłoki.

 1. Po pierwsze smaż na rozgrzanej patelni, ale nie przegrzanej.

 2. Nie pozostawiaj pustej patelni na największym płomieniu lub polu grzewczym ustawionym na maksymalną moc.

 3. Używaj silikonowych lub drewnianych akcesoriów, które nie niszczą powłoki. Akcesoria ze stali nie są wskazane.

 4. Po smażeniu nigdy nie zalewaj rozgrzanej patelni zimną wodą. Szok termiczny może spowodować jej uszkodzenie, a nawet popękanie lub oddzielenie się powłoki od korpusu naczynia.

 5. Przedłuż żywotność patelni myjąc ją ręcznie. Mycie w zmywarce, z silnymi środkami czyszczącymi może uszkodzi patelnię.

Stosując się do powyższych zminimalizujesz ryzyko uszkodzenia patelni. Naczynia o które dbasz dłużej utrzymują swoje właściwości.

Czym zastąpić patelnię ceramiczną? Alternatywne powłoki.

Jeżeli pomimo renowacji patelni ceramicznej zapadła decyzja o jej wymianie sprawdź, jakie są alternatywne powłoki. Spośród wielu producentów i modeli możesz wybierać także pomiędzy różnymi materiałami pokrywającymi powierzchnię.

Poniżej zebraliśmy typy powłok od najbardziej popularnych.

 • Patelnia teflonowa- najtańsze w patelnie znajdziesz już od kilkudziesięciu złotych, Posiadają doskonałe właściwości nieprzywierające, jednak są mało odporne na uszkodzenia. Zasadniczo pracują na wszystkich rodzajach płyt, jednak przed zakupem upewnij się, czy jest dostosowana do Twojej kuchenki. Produkty lepszej jakości, z nienagannych właściwościach zazwyczaj kosztują nieco więcej. Zazwyczaj posiadają powłokę wielowarstwową, która zwiększa ich żywotność.

 • Patelnie granitowe / marmurowe- czasem nazywane kamiennymi posiadają powłokę z drobinkami materiału mineralnego. Łączą zalety patelni ceramicznych i teflonowych, Są odporne na zadrapania, jednocześnie zapewniają doskonałe właściwości nieprzywierające.

 • Patelnie tytanowe i diamentowe – niestety zazwyczaj tego typu patelnie to tylko chwyt marketingowy ułatwiający sprzedaż. U producentów premium możemy spotkać tego typu produkt, jednak kosztują kilkukrotnie więcej od solidnych patelni teflonowych lub granitowych. Posiadają strukturę wzbogaconą materiałami zwiększającymi odporność na zadrapania. Nie gwarantuje to, że patelnia się nie zniszczy, natomiast znacząco zwiększy to jej żywotność.

Jeżeli zastanawiasz się jakie patelnie najlepiej spełnią Twoje wymagania, sprawdź naszą ofertę.